Nacházíte se: Úvodní stránka » Služby firmy CS Billiard » Rady, tipy a návody při výběru kulečníku

Rady, tipy a návody při výběru kulečníkového stolu

Proč kulečník?


Kulečníkový stůl si většina zákazníků kupuje jednou za život a proto je zapotřebí mít na paměti několik základních, ale důležitých informací a při samotném výběru kulečníkového stolu postupovat uvážlivě. Připravili jsme pro Vás několik základní rad, jak správně vybrat typ kulečník, velikost hrací plochy, vhodné prostory he hře, optimální osvětlení, atd.

…“hrajte kulečník, je to sport a zábava na celý život“...


Hrát kulečník může opravdu každý. Kulečník je jeden z mála sportů, který není omezen věkem, sportovním nadáním nebo těžkým fyzickým výkonem.

  • Když hrajete kulečník chodíte. Chůze je jeden nejzdravějších lidských pohybů.
  • Hrát kulečník vyžaduje soustředění a trpělivosti při tréninku i ve hře samotné.
  • Hrát kulečník vyžaduje kombinační schopnosti. Umění si představit budoucí pozici koulí po strku.
  • Při systematické kulečníkové hře musíte mít dobrý plán a umět ho rukama zrealizovat

Albert Einstein: "Kulečník není jen hra, ale především náročná disciplína, která vyžaduje hlavu hráče šachu a ruce klavírního virtuóza."


1. Co je to kulečník ?


Slovo "kulečník" je český překlad pro slovo billiard nebo billard. Kulečník zahrnuje všechny kulečníkové disciplíny a to především v ČR nejznámější a nejhranější karambol a pool billiard. Jednoznačně se nedá říci, který kulečníkový stůl je nejpopulárnější. Historicky je dáno, že v Čechách se hrál karambolový kulečník. Po roce 1989 se u nás masívně uchytil poolový kulečník. Pro ruskou klientelu a její příznivce je samozřejmostí pyramidový stůl, který je velmi populární. Pro anglosaské země je populární a samozřejmostí si pořídit snookerový kulečník.

Kulečníkový stůl se vybírá ze základních typů kulečníkových stolů

  • Karambolový stůl ( bezděrový ) - hraje se se 3 nebo 4 koulemi o průměru 61,5mm. Při hře se počítají na kulečníkovém počítadle tzv. karamboly (dotyky jednotlivých koulí mezi sebou)
  • Poolový stoly (děrový) - hraje se se 16 barevnými koulemi o průměru 57,2 mm Při hře se snaží hráč co nejvéce "vnořit" své koule do kapes
  • Snookerový stůl - v TV velice populární a hodně náročná hra s 22 barevnými koulemi, počítání na body, koule jsou o průměru 52,4 mm
  • Pyramidový stůl - ruská hra s 16 koulemi o průměru 68 mm, počítání na body

2. Jaký kulečníkový stůl si vybrat ?


Kulečníkový sport patří k nejpopulárnějším volnočasovým aktivitám, ať už profesionální či amatérský, ve veřejných podnicích stejně jako doma. Kulečníkový stůl sám o sobě je přitom v tomto sportu tím nejdůležitějším, a už dlouho se s ním lze setkat nejen v hernách nebo v kulečníkových klubech. Široká paleta různých jeho provedení a nejrůznější cenové kategorie umožnují jak profesionálovi, tak i prostému amatérovi užít si krásu kulečníkové hry a zábavu také doma. Nejlepší variantou je přitom mít kulečník ve vlastní speciální místnosti, doplněný stojanem na tága, vhodným světlem nad kulečníkem, zkrátka vším, čeho si kulečníkové srdce žádá. Každý kulečníkový stůl může být navíc vyroben nepřeberných barvách, různých dřevin a typů pláten. Následujících několik rad by Vám mělo ukázat správnou cestu k nákupu toho nejvhodnějšího kulečníku pro Vás.

Většina zájemců o kulečník je dopředu rozhodnutá, zda si nechají vyrobit karambol nebo pool. Ostatní si musí rozmyslet, jaké hře dají přednost. Zdánlivě velice podobné hry karambol a pool jsou ve skutečnosti hodně rozdílné. Například: karambolové koule jsou větší a těžší než poolové. Gumové karambolové mantinely (odrazníky) jsou od hrací plochy umístěné výše a mají zcela odlišný profil. Karambolové plátno je mnohem slabší a rychleji se na něm koule pohybují. Hlavní rozdíl však spočívá v zcela odlišném pojetí a v samotném smyslu hry. Obecně se dá říct, že pool je pro začátečníka méně náročný, zábavnější a především jsou při potopení koule do koše ihned vidět výsledky hry. Naproti tomu karambol vyžaduje určité hráčské zkušenosti. Již dobře zvládnuté držení tága. Jednotlivé typy strků s falší, tahákem, náběžníkem nebo jejich kombinace. Pro zákazníky, kteří nejsou rozhodnuti a nejraději by měli a hráli karambol i pool, nabízíme u kulečníků řady Economy Line tzv. výměnné mantinely nebo u dražších kulečníkových stolů tzv. karambolovou vložku.

Koupit kulečníkový stůl pro domácí relaxaci nebo pro sportovní účely? Jaké mám na kulečníkový stůl nároky ?

Dříve než si koupíme kulečníkový stůl, je samozřejmě důležité napřed vědět, jaké nároky na něj máme. Jistě totiž na něj kladou rozdílné požadavky profesionálové, poloprofesionálové či amatéři. Ať už je to kulečník pro tréninkové účely, pro volnočasové aktivity, anebo snad do herny nebo do hospody, ke každému účelu existuje ten nejideálnější model. Kdo umístí svůj kulečníkový stůl doma, ať už ve sklepě nebo ve speciální kulečníkové místnosti, ten má na jeho vzhled a design pravděpodobně vyšší nároky než hospodský. A co tu platí pro kulečník, zrovna tak se týká i příslušenství k němu, jako jsou tága, koule, lampy, atd.

Velikost kulečníkového stolu

Velmi důležitým, ba rozhodujícím kritériem je samozřejmě velikost stolu. První otázka, která se tu nabízí - kolik místa máme k dispozici a jak velký tedy smí nebo má kulečníkový stůl být? Konkrétní rozměry a požadavky na prostor v místnosti s kulečníkovým stolem najdete v oddíle rad pro zřízení kulečníkové místnosti.

Vyloženě turnajové rozměry, jako 9 stop, přicházejí v úvahu obvykle pro profesionální hráče. Ale ani amatér, který svůj volný čas také nechce prožívat polovičatě, dobře musí uvážit, má-li opravdu dost místa pro tak velký kulečníkový stůl. V zásadě ale ani menší stoly, 6 či 7 stop, nelze vždy bezvýhradně doporučit. Nakonec je zkrátka důležitý osobní vkus a možnosti toho kterého zájemce o tuto ušlechtilou hru.

Jaké rozdíly jsou mezi kulečníkovými stoly ve způsobu konstrukce?

V zásadě spočívá největší rozdíl mezi kulečníky v materiálech, z niž jsou stoly vyrobené. Hlavní rozdíl je v hrací desce pod plátnem. Kulečníkové stoly s břidlicovou deskou jsou jednoznačně nejkvalitnějš a vykazují nejlepší herní vlastnosti. Břidlicové desky nepodléhají teplotním výkyvům, nedeformují se, jsou perfektně vybroušené a dobře se vyvážujít. Jistě je důležitý i vzhled, tedy relevantní design, což si ale každý musí uvážit sám. Vedle toho pak existují také kulečníky se systémem zpětného návratu koulí či s mincovníkem, což je pro komerčně provozované kulečníky stejně nezbytné jako jejich stabilita, takže - „každý musí uvážit sám“.

Kde mohu kulečníkový stůl nejvýhodněji koupit?

Vhodný kulečníkový stůl pořídíte nejlépe u specializovaného prodejce, ať už v prodejně kulečníků nebo na internetu. Důležité je určitě dbát na kvalitu. U nabídek, kde jsou k mání „kvalitní“ kulečníky za nízkou cenu, je třeba se mít na pozoru - takové jednoduché kulečníkové stoly lze spíše než skutečným kulečníkovým stolem nazývat raději jen hračkou do dětského pokoje. Jejich opracování bývá stejně pochybné jako použitý materiál na hrací desku, často pouhý plast. O následném servisu ani nemluvě. Tyto levné kvalitní kulečníkové stoly prakticky nejde servisovat. U kulečníku by se nemělo zkrátka šetřit na nesprávném místě.

Karambolová vložka a výměnné karambolové mantinely


Karambolové výměnné mantinely i karambolová vložka mají správný profil i výšku gum určenou pro hru karambol! Jediné, co je potřeba zvážit a rozhodnout, je výběr sukna. Hrací plocha může být potažená buď jen karambolovým, nebo poolovým suknem. Většinou se však hráči kloní k jedné disciplíně více a podle toho také volí i sukno. Je možné taky kulečník potáhnou universálním suknem, které je dostatečně rychlé na karambol a zároveň odolné pro hru pool. Pool je samozřejmě náročnější na opotřebení sukna. Je vhodné s námi variantu sukna konzultovat. Vždy Vám rádi poradíme.

Vhodný prostor a dostatečné místo pro kulečník


Vhodný prostor pro kulečník je minimálně 160 cm u poolu a 150 cm u karambolu od hrany všech 4 stran kulečníku. To znamená, že kulečník s hrací plochou 200 x 100 cm potřebuje Správné umístění kulečníku v místnosti v ideálním případě prostor o rozměrech 520 x 420 cm. Ne všichni hráči mají to štěstí a mají optimální prostory. Řešením pak jsou kratší jednodílná tága, která se vyrábějí ve velikostech 144, 132, 122, 112 a 105 cm. Tato tága slouží tzv. jednorázovému odehrání problematického strku. Běžná karambolová tága měří 141 cm. Vzdálenost hrací plochy karambolového stolu od zdí a jiných vyšších překážek, než je výška hrací plochy karambolu, by měla být optimálně 150cm a více (minimálně 145 cm). Délka standardních poolových tág je 148 cm. Vzdálenost hrací plochy poolového stolu od zdí a jiných vyšších překážek, než je výška hrací plochy poolového, by měla být optimálně 160cm a více (minimálně 155 cm) Překážky vysoké do 90 cm při tempování nepřekážejí (např. stoleček, židle, radiátor, další kulečník atd.) Tyto předměty mohou být ve vzdálenosti 120 cm od hrací plochy kulečníku tak, aby se u kulečníku mohlo pohodlně stát.

Osvětlení kulečníku - velikost a správné umístění kulečníkových lamp


Velice důležité je dostatečné osvětlení kulečníkového stolu. V případě, že nad kulečníkem není osvětlení, nebo je nedostatečné, jsou kulečníkové koule na větší vzdálenost špatně viditelné a špatně se na ně míří. Na nedostatečně osvíceném kulečníkovém stole se špatně hrají některé strky, jako jsou například jemné doteky koulí (tzv. lízáky). V ideálním případě je hrací plocha kulečníku po celé své části osvícena 500 luxy. Kulečníková lampa by neměla být umístěna níže, než 90 cm nad hrací plochou kulečníkového stolu. Zároveň by kulečníková lampa měla být ideálně velká, aby nepřekážela hráči při ohýbání nad hrací plochou. Žárovky do kulečníkových lamp doporučujeme matné. Čiré vrhají na kulečníkové plátno různé stíny a klamou hráče v odhadu. Možné je také použít úsporné žárovky, ale s dostatečnou svítivostí.

Údržba kulečníkového plátna a čištění koulí


Na kulečníkovém plátně se usazuje spadový prach a zbytky kulečníkové křídy na tága, která se uvolňuje při úderech tágem do koule. Pro maximální ochranu kulečníkového sukna a koule a tím i prodloužení životnosti, doporučujeme pravidelnou údržbu kulečníkového sukna a kulečníkových koulí. Poolové i karambolové sukno je dobré vykartáčovat a opatrně vysát běžným vysavačem. Kulečníkové koule doporučujeme poměrně často čistit a to nejlépe speciální čistící emulzí od firmy Aramith. Tato emulze působí zároveň antistaticky a zabraňuje tak koulím na sebe přitahovat prach při pohybu po hrací ploše kulečníku. Zároveň odstraňuje z kulečníkových koulí zbytky křídy na tága, které jsou složené z velmi tvrdých materiálů, jako je například korund. Špinavé a zaprášené koule se daleko rychleji opotřebovávají. Koule znečištěná zbytkovým prachem z křídy se projeví chybným kontaktem z další koulí, což je provázeno netypickým zvukem.

design: CS Billiard s.r.o., 2014